Trambolin Tarihçesi

Trambolin : Galvaniz yaylar sayesinde kişi veya kişilerin kendi güçleriyle zıplamasını sağlayan sistemdir. Zayıflama, sporun çeşitli dalları ve eğlence gibi birçok alanda değişik biçimlerde üretilmiş ve kullanılmıştır.

Trambolinin antik kökeni hakkında pek çok hikaye vardır. En eskisi Eskimolar tarafından birbirlerine üstünlük sağmak için sıçrama tahtası olarak kullanılan mors(denizaygırı) hayvanının derisini gerdirerek yaptıklarıdır.
Bir diğeri İngiltere’de liderlerini havaya atmak için sağlam battaniyeler kullanıldığı hikayeler arasında.
Yirminci yüzyılın başlarında sirklerde gelenleri eğlendirmek ve komiklik yapmak için kullanılan yaylı yataklar üzerinde yapılan gösteriler trambolin olarak adlandılabilir.
Yine sirklerde, trapezci olan Du Trambolin’in geliştirdiği; trapezlerde güvenlik ağı olarak kullanılan geniş ve yüksekçe olan kurulmuş filelerde trambolinin günümüze en yakın hallerindendir.

Günümüz modern trambolinin mucidi George Nissen dir, Blairstown, Iowa 1 Şubat 1914, doğumlu, George Nissen Amerikan jimnastik efsanesi olarak bilinir. Nissen 1930 da lise yıllarında iken sirklerde kullanılan güvenlik ağlarından esinlendi ve antrenörü Larry Griswold ile birlikte günümüz modern trambolinini tasarladılar. Bu tarihlerden sonra trambolin bireysel kullanılabilen bir alet halini aldı.
Trambolinin ilk dünya şampiyonası 1964 te Londra’daki Royal Albert Hall’da yapılmıştır.trabolin spor amaçlı yapılıp dünya ve olimyoyat oraganizasyonlarında yer alıp bir spor dalı olmuştur. Dünya ülkelerinin yaygın bir şekilde kullandığı trabolin ülkemizde de kısa zaman içinde tanındı ve sevilen sporlar içinde yerini aldı. Olimpiyatlara girmesi 2000 yılında Sydney’de jimnastik dalında olmuştur.

Trambolin Türkiye’de 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Jimnastik salonunda kurulmuş
O zamandan bugüne Trambolin Türkiye’de üretilmeye başlamıştır.